pomoc
Miejskie Centrum Kultury w Lipnie

Dyskusyjny Klub Filmowy „Se(a)ns”

Panuje dość powszechna opinia, że Lipno jest miastem sennym i ożywia się tylko w okresie Przeglądu Twórczości Filmowej imienia Poli Negri. Zapewne silnymi centrami kultury są w Lipnie szkoły i to w nich rozgrywają się ważne wydarzenia. W ten sposób kultura rozwija się w określonych środowiskach zawodowych i grupach wiekowych. Czy możliwe jest zintegrowanie różnych środowisk poza murami szkół?

Nie wszystkie małe miasta mają kino, a więc miejsce będące płaszczyzną do dostarczania rozrywki, ale również do zaspokajania kulturalnych potrzeb mieszkańców. We współczesnym świecie małe kina nie mają szans rywalizować z ofertą multipleksów. Nie stwierdzam tego faktu z żalem, lecz raczej z wyrazem ulgi, bo czyż w małych społecznościach naprawdę chodzi o to, by podążać ślepo za napływającymi zewsząd nowościami? Czy oferta komercyjna Multikin w dużych miastach zaspokaja Państwa potrzeby i oczekiwania? Czy w ogóle znajdują Państwo czas, by jeździć do Torunia lub Włocławka? A może zaangażowanie w pracę i obowiązki domowe sprawia, że nie mają Państwo czasu, by uczestniczyć w jakiejś idei nie dla innych, lecz dla siebie, dla osobistego rozwoju i przyjemności?

W ramach wzbogacenia oferty kulturalnej skierowanej do mieszkańców Lipna, w marcu 2013 przy Miejskim Centrum Kulturalnym powstał Dyskusyjny Klub Filmowy działający przy kinie „Nawojka”.

Wiele osób podchodziło do tego pomysłu sceptycznie. Jaki jest sens powoływania do życia DKF-u, skoro współczesny świat nie sprzyja tworzeniu wspólnot, a filmy „zalicza się” w Multikinie w sąsiednim mieście? Dziś młody człowiek ogląda filmy za pośrednictwem Internetu, a dłuższe rozmowy częściej prowadzi przez Skype’a niż twarzą w twarz na ulicy. Dziś można zobaczyć każdy film. Można kupić sobie bardzo duży telewizor. Można też utworzyć Dyskusyjny Klub Filmowy i nie martwić się o ingerencję cenzury, myśleć, dyskutować i pisać zupełnie inaczej niż w czasach komunizmu. Właściwie wszystko można. Tylko komu się chce? Cóż, szalony jest ten wiek XXI!

A jednak warto zaryzykować. DKF, jak sama nazwa wskazuje, to nie tylko pokazy filmowe, to również prelekcje i rozmowy, które towarzyszą projekcjom. Po seansie filmowym odbywają się spotkania, na których można dzielić się swoimi wrażeniami, opiniami i spotykać z ciekawymi gośćmi.

W Dyskusyjnym Klubie Filmowym nie chodzi o ściganie nowości filmowych, ale o utworzenie wspólnoty pasjonatów kina oraz ludzi, którzy mają ochotę obejrzeć ciekawy film w miłej, kameralnej atmosferze. Nie wszyscy muszą być „stworzeni” do publicznego zabierania głosu, do werbalizowania swoich wewnętrznych przeżyć po obejrzanej projekcji. Można też po prostu wzbogacić spotkanie po seansie swoją obecnością, poznać opinie innych oraz ciekawostki dotyczące filmu.

Dyskusyjny Klub Filmowy otrzymuje wsparcie finansowe z Filmoteki Narodowej. Dzięki temu można obejrzeć nietuzinkowe filmy z różnych zakątków Europy i świata. Każdemu spotkaniu towarzyszy prelekcja i ciekawa dyskusja. Kilkakrotnie w ciągu roku udaje się zaprosić wybitne osobistości ze świata filmu: znanych i cenionych aktorów lub reżyserów.

Szczególne znaczenie miały dla nas spotkania z zaproszonymi gośćmi. W 2014 roku trzy spotkania stały się ważnym wydarzeniem, gdyż nasze zaproszenie przyjęły wybitne osobowości ze świata filmu: Piotr Głowacki tuż po otrzymaniu Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za rolę w filmie „Dziewczyna z szafy”, Anna Nehrebecka po roli lekarki w filmie „Chce się żyć”, Małgorzata Szumowska i Mateusz Kościukiewicz po projekcji filmu „W imię…”

W 2015 roku gościliśmy aktora Adama Woronowicza, reżysera filmu „Kebab i Horoskop” Grzegorza Jaroszuka, reżyser filmu „Carte blanche” Jacka Lusińskiego, współtwórcę Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest z Torunia Jarosława Jaworskiego, a wyjątkowymi gośćmi były osoby z Polskiego Związku Niewidomych uczestniczące w projekcji z audiodeskrypcją.

W 2016 roku nasze zaproszenie przyjęły mądre i odważne kobiety z filmowego świata: Justyna Suwała po projekcji filmu „Body/Ciało”, aktorka Jowita Budnik po pokazie filmu „Mów mi Marianna”, Magdalena Łazarkiewicz – reżyserka „(Nie)obecności”, Gabriela Muskała – odtwórczyni roli jednej z sióstr w „Moich córkach krowach” oraz Kamila Józefowicz – autorka dokumentu „Galumphing”.

Rok 2017 rozpoczęliśmy projekcją filmu „Rezerwat” i spotkaniem z aktorką Sonią Bohosiewicz. Czas znaleźli dla nas także: Joanna Kulig, Artur Barciś oraz bohater filmu „Happy Olo” – wybitny podróżnik i kajakarz Aleksander Doba. Oby czekały nas kolejne fascynujące spotkania!

 

W Dyskusyjnym Klubie Filmowym w Lipnie prezentujemy różnorodne filmy, również te niedostępne lub rzadko spotykane w multipleksach. Podczas dyskusji poruszamy trudne tematy, nie boimy się dotykać sfer tabu, z którymi konfrontują nas reżyserzy – działalność rozpoczęliśmy od cyklu „Trudne tematy w polskim kinie”. Wchodzimy w świat filmowych emocji i dajemy się ponieść magii kina. Zakładamy, że film jest punktem wyjścia do spotkania człowieka z człowiekiem, a nie z komputerową myszką, dlatego wygodną kanapę domowego zacisza zamieniamy na kameralną salę kinową. Staramy się oglądać filmy nietuzinkowe, doceniane i nagradzane na festiwalach. Zainteresowania nasze kierujemy szczególnie w stronę kina europejskiego, chcąc stawić opór zalewowi polskich ekranów amerykańską komercją.

Zakładamy, że świat filmu to nie tylko gwiazdy, czerwone dywany i filmowe nagrody. Film to przede wszystkim fragment świata, o którym chce nam opowiedzieć reżyser, to często jego bardzo osobista wypowiedź, to myśli i przekonania, którymi chce się z odbiorcą podzielić. Chcemy otworzyć się na film, „wpuścić go do siebie” – jak to określił pan Bartosz Konopka, mówiąc o wymarzonym odbiorcy kinowym.

W polskich kinach pojawia się ponad 300 premier rocznie. Wiele filmów ambitnych znajduje się na ekranach tylko przez kila dni. W repertuarze DKF jest też miejsce na filmy, których nie zdążyliśmy obejrzeć.

Klub stanowi forum edukacji i wymiany opinii nie tylko na temat sztuki filmowej. Spotkania odbywają się raz w miesiącu. W ich trakcie członkowie klubu i widzowie uczestniczą w dyskusjach na temat współczesnych problemów, dla których punktem wyjścia są ich interpretacje za pomocą języka filmowego. Jedyne czego nie uświadczysz podczas spotkań to popcorn!

DKF „Se(a)ns” jest członkiem Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych.

 

Informacje, zapowiedzi i relacje ze spotkań znajdują się na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/Dyskusyjny-Klub-Filmowy-Seans-455844534593978/

jako ślad wnikliwego przyjrzenia się filmowym obrazom oraz ślad działania we współczesnym świecie, który w codziennym pośpiechu coraz rzadziej zdolny jest do wyciszenia i refleksji.